Towarzystwo Św. Wojciecha jest stowarzyszeniem publicznym mężczyzn – katolików posiadającym osobowość prawną i statut. Zostało powołane dekretem ks. Prymasa Józefa Glempa z dnia 20 czerwca 1990 r.
Działa obecnie na obszarze Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Diecezji Bydgoskiej zgodnie z nowym statutem zatwierdzonym 1 września 2012 r. przez ks. abp Józefa Kowalczyka – ówczesnego Metropolitę Gnieźnieńskiego a obecnie Prymasa Seniora. Aktualnie liczy około 330 członków. Tradycjami sięga 1882 r. Siedzibą Zarządu Głównego Towarzystwa jest Gniezno. Jednostkami organizacyjnymi są Regiony (jest ich pięć – Bydgoszcz, Gniezno, Kujawy /Inowrocław/, Krajna /Nakło nad Notecią/, Pałuki /Wągrowiec/) i Koła.
Członków Towarzystwa nazywa się Braćmi, którzy dzielą się na: zwyczajnych, wspierających i honorowych.
Nasze Koło Parafialne istnieje od 1 października 1991 r. Skupia Braci – członków zwyczajnych Towarzystwa, o czym świadczy prawo do noszenia stroju – płaszcza z zewnątrz granatowego ze znakiem Towarzystwa a od wewnątrz purpurowego. Do Towarzystwa nie można się zapisać, można zostać do niego zaproszonym.
Zadania Towarzystwa można streścić w triadzie: kult - formacja - reprezentacja.
KULT dotyczy Św. Wojciecha, dbałości o jego szerzenie i dbałości o dziedzictwo duchowe i materialne jakie po sobie pozostawił ten patron Polski i wszystkich Polaków.
FORMACJA intelektualna związana jest z pogłębianiem wiary religijnej Braci i środowisk, w których żyją (wymienić tu można objaśnianie katolickiej nauki społecznej, dziejów Kościoła, popieranie chrześcijańskiej doktryny w świecie, propagowanie poglądów katolickich itd.).
REPREZENTACJA związana jest z przybliżaniem przez laikat duchowieństwu problematyki świeckich i ich poglądów, opinii oraz propozycji, a także z kształtowaniem jedności działania w poczuciu wspólnoty Kościoła.
Bracia winni prezentować poglądy katolickie wszędzie tam, gdzie pracują i działają. Winni zabierać głos w sprawach, w których Kościołowi hierarchicznemu nie zawsze wypada zabrać głos, jak choćby w rozmaitych problemach politycznych, społecznych i gospodarczych, wszędzie prezentując katolicką naukę społeczną. Bracia muszą wykazywać się aktywnym życiem religijnym, a także zaangażowaniem w działalności parafialnej lub samorządowej i społecznej.
Spotkania Koła odbywają się w salce pod plebanią raz w miesiącu – w trzeci wtorek o godz. 19:20. Podczas nich Bracia pogłębiają wiedzę religijną analizując fragmenty Pisma Świętego, Katechizm Kościoła Katolickiego, homilie Papieża, wybrane pozycje literatury religijnej, prasy katolickiej, wykłady związane z katolicką nauką społeczną. Bracia omawiają hasła ogłaszanych przez Episkopat programów duszpasterskich, dzielą się uwagami, refleksjami, wymieniają poglądy, dyskutują. Swą świadomość chrześcijańską pogłębiają też przez udział w rekolekcjach zamkniętych, które corocznie odbywają się przez trzy dni w wyznaczonym Domu Rekolekcyjnym (od 2014 r. w Górce Klasztornej – przedtem najczęściej w Laskowicach). Ponadto korzystają z wielkopostnych rekolekcji parafialnych, a także innych rekolekcji i dni skupienia zalecanych dla wspólnot, do których również należą. Uczestniczą też w Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej.
Bracia w płaszczach między innymi: