Komunikaty Duszpasterskie 19.05.2024 roku

 

1. Dzisiaj wielka Uroczystość w naszej Wspólnocie Parafialnej. W tym roku Pan Jezus po raz pierwszy nawiedzi w Komunii św. sześćdziesięcioro dzieci. Pamiętajmy w swoich modlitwach o dzieciach i ich rodzicach, prosząc o łaskę żywej wiary i wytrwania przy Chrystusie przez całe życie. Od poniedziałku do piątku Biały Tydzień.

2. Nabożeństwa majowe od niedzieli do piątku po wieczornej Mszy św., a w soboty o 20.30 w naszym ogrodzie. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

3. W poniedziałek obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Na Msze św. zapraszamy o 7.00. 8.30 i 18.30.

4. W czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

5. W piątek adoracja Najświętszego Sakramentu po nabożeństwie majowym do godziny 20.00.

6. Wczoraj nasz parafianin Dariusz Galwas przyjął posługę akolity. Odtąd będzie przygotowywał ołtarz i naczynia liturgiczne, w razie potrzeby udzielał Komunii św., a także będzie mógł prowadzić pogrzeby, przygotowywać nabożeństwa i niektórym z nich przewodniczyć.

7. W sobotę o godzinie 10.00 w bydgoskiej katedrze Ksiądz Biskup udzieli święceń kapłańskich diakonowi Michałowi Czyżowi, który wraz z diakonami innych diecezji przeżywa w tym tygodniu rekolekcje. Pamiętajmy w modlitwie osobistej i rodzinnej o przygotowujących się do święceń oraz prośmy o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie z naszej Parafii i w naszej Diecezji.

8. W przyszłą niedzielę o godzinie 10.00 Mszę św. w 30. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich celebrować będzie pochodzący z naszej Parafii, a posługujący w Czechach ks. Jarosław Ścieraszewski.

9. Msza św. za dzieci klas czwartych obchodzące rocznicę 1. Komunii św. w niedzielę 26 maja o 11.30.

10. Do przyszłej niedzieli trwa okres komunii św. wielkanocnej. Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy nie skorzystali jeszcze z tego daru łaski i zaprośmy ich do spotkania z Chrystusem.

11. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wypada w tym roku 30 maja. Czekamy na zgłoszenie się osób chętnych do przygotowania jeszcze dwóch ołtarzy na procesję Bożego Ciała najlepiej przy ul. Tucholskiej i Beskidzkiej.

12. Spotkanie dla osób wyjeżdżających na czerwcową pielgrzymkę Podlasie w środę 5 czerwca po procesji w kaplicy.

13. W sobotę 8 czerwca, w dniu odpustu parafialnego uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem ks. Karola Rawicz-Kostro celebrować będziemy o godzinie 12.00. Tego dnia obchodzimy też 25. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Z tej okazji zapraszamy do SISU Areny na koncert pt. Ciągle żywy o 19.30. Bilety z wpłatą 20,- złotych można zamawiać dzisiaj i w przyszłą niedzielę w sklepiku. Ilość miejsc jest ograniczona.

14. Wszystkim ofiarodawcom kolekty budowlanej w 2. niedzielę miesiąca, podczas której zebraliśmy 8125,- złotych oraz darczyńcom na rzecz potrzebujących, którzy przez ostatni miesiąc do skarbony św. Antoniego i do kasety Caritas złożyli 1330,- złotych składamy serdeczne Bóg zapłać!

Bóg zapłać za systematycznie składane ofiary na utrzymanie świątyni na tacę i wpłacane na konto bankowe. Blankiety wpłat wyłożone są pod chórem.

15. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Dzisiaj pod chórem jest do nabycia Tygodnik Parafialny z kolejnym artykułem pana Edwarda Małachowskiego z okazji 20. rocznicy powstania naszej diecezji po 1,50; L’Osservatore Romano po 10,- złotych, jest jeszcze Mały Przewodnik dla dzieci po 9,- złotych i Przewodnik Katolicki po 10,- złotych. Dziękujemy za składane należne opłaty za gazety.

16. W sklepiku są do nabycia ciekawe filmy i książki oraz dekoracje na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

17. Informacje o Marszu dla życia i rodziny, o rozpoczęciu formacji do posług stałych lektora, akolity i katechisty, o koncercie w Sisu Arenie, o obchodach w Sanktuarium św. Rity, o wakacjach z Duszpasterstwem młodzieży, o pielgrzymkach i warsztatach w Górce Klasztornej znajdziemy w gablocie.

18. W minionym tygodniu pożegnani zostali w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Józef Szczurek z ul. Beskidzkiej, Piotr Kulczyk z ul. Bałkańskiej, Benon Koseda i Józef Filarski z ul. Tucholskiej oraz Piotr Łabuda z ul. Wojska Polskiego. Rodzinom przeżywającym żałobę składamy serdeczne wyrazy współczucia, a zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!

 

 

 

POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.