Transmisja Mszy Św. na żywo z naszej parafii

w każdą niedzielę o godzinie 10:00

Transmisje dostępne w zakładce „Transmisja” po lewej stronie.

 

 

 

Któż jak Bóg! część III

św. Michał Archanioł

odcinek 3. Jego Wstawiennictwo

 

            Witamy Cię św. Michale Archaniele u nas!!! Długo czekaliśmy na ten dzień! Teraz będziemy Cię gościć Święty Kochany nasz Aniele przez dwa dni. Kieruj nami, prowadź nas do Pana Boga i przyprowadzaj nas do siebie, byśmy wszyscy zapragnęli nacieszyć się Tobą jak najdłużej!

            Św. Michał Archanioł jest mocnym wstawiennikiem u Pana Boga. Św. Archanioł czeka na naszą prośbę o wstawiennictwo. Zaraz, jak Go poprosimy, chętnie staje nam do pomocy. Możemy same zaświadczyć o Jego i naszych Aniołów Stróżów mocnej, bezpośredniej, od razu, wstawienniczej pomocy w każdej potrzebie!

Możemy upraszać sobie Jego wstawiennictwo własnymi słowami i sięgając po już ułożone modlitwy.

"Św. Michale Archaniele, który wraz z Aniołami zwyciężyłeś szatana w Niebie, dopomóż nam zwyciężyć go na ziemi."

Św. Michał Archanioł nazywany jest pierwszym egzorcystą. Egzorcyzmy proste zwane mniejszymi mogą być używane przez każdego. Są nimi np.: Westchnienie do Przenajświętszego Imienia Jezus, Znak Krzyża Świętego, Ojcze nasz, Różaniec Święty, Woda Święcona, Zdrowaś Maryjo, Pod Twoją Obronę, Modlitwa do św. Michała Archanioła. Możemy posiadać też mocną Relikwię św. Michała Archanioła. Są nią kamyki ze Świętej Groty z Gargano poświęcone przez samego św. Michała Archanioła. Niezwykła moc tych kamieni przeraża złego ducha. Przechowujmy je z należną czcią, bo one mają niezwykłą siłę od Pana Boga, aby nas chronić i bronić przed złym duchem. To Pan Bóg dopomaga, uwalnia i ratuje nas posługując się tymi kamykami, jako Swoim narzędziem.

Chętnie odmawiajmy różne modlitwy po łacinie, bowiem jest to język Aniołów, którego boi się i wzdryga na jego brzmienie zły duch. Módlmy się prosząc Pana Boga za wstawiennictwem Matki Bożej - Zdrowaś Maryjo:

"Ave Maria, Gratia plena, Dominus Tecum, Benedicta Tu in mulieribus et Benedictus Fructus ventris Tui Jesus. Sancta Maria Mater Dei ora pro nobis peccatoribus nunc et in hora mortis nostrae. Amen.".

Możemy wstawiać się do św. Michała Archanioła mocną Modlitwą o uwolnienie - egzorcyzmem prostym (mniejszym) ułożoną przez Papieża Leona XIII po Jego objawieniu:

"Św. Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce; a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy; a Ty Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świece krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen."

"Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur; Tuque Princeps Militiae Caelestis, statanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, Divina Virtute, in infernum detrude. Amen."

Św. Jan Paweł II przybywając 24 maja 1987 do Sanktuarium św. Michała Archanioła na Górze Gargano zachęcił, aby odmawiać także osobiście tę Modlitwę, aby przyczynić się do odparcia ataków złego ducha i zwycięstwa Kościoła Świętego nad jego wrogami. Podkreślił też, że Modlitwa ta posiada moc egzorcyzmu.

Ojciec Święty Leon XIII w swoim 25-letnim Pontyfikacie (1878-1903) odznaczał się niezwykłym rozumem i "szerokim" sercem. Był Tercjarzem Franciszkańskim. On to właśnie, nazwany Papieżem Różańcowym, ustanowił, że październik ma być poświęcony różańcowi świętemu. Napisał on dwanaście Encyklik różańcowych. Dodał też do Litanii Loretańskiej wezwanie: "Królowo różańca świętego módl się za nami". Zalecał odmawiać różaniec z Nabożeństwem do Wystawionego Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Obudził w ludziach i rozszerzył kult różańcowy. Papież Leon XIII należał do Stowarzyszenia Różańca Nieustającego wybierając dla siebie na godzinę modlitewnego czuwania różańcowego każdy pierwszy dzień miesiąca od godziny 22 do 23. Potwierdził wiele przywilejów i odpustów różańcowych, a także udzielał nowe.

Pewnego rana ten świątobliwy i zacny Ojciec Święty Leon XIII odprawił Mszę św. i słuchał drugiej jako dziękczynienie, jak to miał zwyczaj czynić. W pewnej chwili otrzymał od Pana Boga objawienie doświadczając szczególnego przeżycia mistycznego. Podniósł głowę w górę i wpatrywał się w coś nieruchomo ze strachem i zdziwieniem zmieniając kolor i rysy twarzy. Widział coś wstrząsającego. Po jakimś czasie twarz mu się prześwietliła. Usłyszał dochodzący z pobliża tabernakulum łagodny i delikatny głos Pana Jezusa oraz szorstki i chrapliwy głos złego ducha. Potem ujrzał atak złych duchów na Kościół i wiernych, a następnie św. Michała Archanioła i Jego Aniołów przeganiających napastników, gdy ludzie skierowali do św. Archanioła swoje modlitwy. Zaraz po tym widzeniu Papież energicznie wstał i udał się do swojej prywatnej biblioteki zamykając się w niej sam na pół godziny i po tym czasie wezwał do siebie sekretarza Kongregacji Obrzędów wręczając kartkę z tekstem modlitwy przez siebie napisanej z żarliwym wezwaniem do Księcia Wojsk Niebieskich i polecił mu ją wydrukować i rozesłać do wszystkich biskupów ordynariuszy na świecie. Wiedział bowiem, jaki jest mocny. Sam też odwiedził św. Michała w Jego Sanktuarium w Grocie Gargano. Ojciec Święty rozkazał odmawiać na klęcząco tę modlitwę i modlitwy do niej dołączone do Matki Bożej Kapłanowi wraz z wiernymi po Mszy św. cichej. Zaleca się wiernym samodzielne odmawianie tych Modlitw także po wszystkich Mszach św. Modlitwami tymi są: 3x Ave Maria, Antyfona Maryjna "Salve Regina, Mater Misericordiae", Modlitwa do św. Michała Archanioła. Do tych Modlitw Papież Święty Pius X dodał jeszcze wezwanie do Najświętszego Serca Pana Jezusa: "Cor Iesu Sacratissimum miserere nobis" ("Najświętsze Serce Jezusa zmiłuj się nad nami").

Istnieje też ułożony przez Papieża Leona XIII tekst egzorcyzmu mocnego (większego) za wstawiennictwem św. Michała Archanioła, do którego odmawiania (tak jak i innych egzorcyzmów mocnych) upoważniony jest tylko wyznaczony przez Biskupa Ordynariusza Kapłan, któremu udziela on licencji, czyli pozwolenia - posługi egzorcysty wraz z błogosławieństwem i przekazaniem mu krzyża. Może nim być tylko kapłan odznaczający się głęboką wiarą, pobożnością, gorliwością, roztropnością, wiedzą i nieskazitelnością życia. kapłan - egzorcysta wstawiając się do Pana Boga i walcząc o duszę ludzką jak rycerz może Mocą Bożą uwolnić człowieka i wypędzić złego ducha, który czym prędzej ucieka na rozkazy Boże!

            Udajemy się do wstawienniczej pomocy św. Michała Archanioła, który na wezwanie staje ze swoją obroną i pomocą. Święty Archanioł podaje nam też swój szkaplerz. Jest On znakiem poddania się pod opiekę Księcia Wojsk Niebieskich. Kościół od dawna czci św. Michała Archanioła jako Stróża Kościoła Świętego i Zwycięzcę złych duchów, które zbuntowały się przeciwko Panu Bogu i krążą po świecie. Szkaplerz św. Michała Archanioła to mocna tarcza przed złym duchem. Szkaplerz ten jest zewnętrznym znakiem przynależności do Rodziny Michalickiej. Osoby Go przyjmujące mają udział w dobrach duchowych Zgromadzenia św. Michała Archanioła i są wezwane do ofiarnej służby Chrystusowi i Jego Kościołowi. Każdy przyjmujący szkaplerz ma obowiązek codziennie odmawiać Modlitwę do św. Michała Archanioła napisaną przez Papieża Leona XIII.

Szkaplerz powstał już w XIX w. przy kościele św. Eustachego w Rzymie i przynależał do powołanego w tym czasie Bractwa św. Michała Archanioła. Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła założone zostało w Rzymie 30 sierpnia 1878 i zatwierdzone po niespełna dwóch latach 20 lipca 1880 roku przez Ojca Świętego Leona XIII. Główne miejsce szerzenia kultu św. Michała Archanioła w Polsce znajduje się w Markach przy Kurii Generalnej Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Jedyne w Polsce Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza znajduje się w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. To kościół Matki Bożej Królowej Polski i św. Michała Archanioła.

                        Pomódlmy się wstawienniczą Modlitwą do naszego Patrona św. Michała Archanioła - Akt oddania się Świętemu Michałowi Archaniołowi:

"Najchwalebniejszy Książę Chórów Anielskich, dzielny Obrońco Boga Najwyższego, gorliwy Miłośniku Chwały Bożej, postrachu zbuntowanych aniołów, umiłowanie i radości Aniołów sprawiedliwych.

Św. Michale Archaniele pragnąc należeć do grona Twoich czcicieli ofiaruję się Tobie i poświęcam. Oddaję Twojej czujnej Opiece siebie samego, moją rodzinę, przyjaciół, moją pracę i wszystko co do mnie należy. Będąc biednym grzesznikiem mizerna jest moja ofiara, ale Ty nie pogardzisz uczuciami mego serca.

Pamiętaj, że od dzisiaj jestem pod Twoją szczególną Opieką, proszę Cię więc, nie opuszczaj mnie przez całe moje życie. Wybłagaj mi u Pana przebaczenie moich licznych i ciężkich grzechów, Łaskę ukochania całym sercem mojego Boga Drogiego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, Najsłodszej Matki Maryi i wszystkich ludzi, moich braci, umiłowanych przez Boga Ojca i odkupionych przez Syna Bożego i oświecanych przez Ducha Świętego. Upraszaj mi wszelką pomoc niezbędną do otrzymania Korony Chwały Niebieskiej.

Broń mnie zawsze od nieprzyjaciół mojej duszy, a w sposób szczególny w ostatnim momencie mego życia.

Przybądź mi z pomocą o Chwalebny Archaniele, bądź przy mnie podczas duchowych zmagań, oddal ode mnie w czeluści piekielne anioła sprzeniewierzonego i pysznego, którego pokonałeś i upokorzyłeś podczas walki na Niebie.

Zaprowadź mnie przed Tron Boga Najwyższego, abym głosił razem z Tobą o św. Michale Archaniele i ze wszystkimi aniołami cześć, chwałę i dziękczynienie Temu, Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen".

Ciąg dalszy tego odcinka w kolejnym numerze Tygodnika.

c.d.n.   BBW

 

 

 

 

 


Nowenna Pompejańska

 

Nowenna Pompejańska nazywana jest też nowenną „nie do odparcia”, ponieważ Matka Boża złożyła obietnicę, że każdy, kto przez 54 dni odmówi różaniec, prosząc o konkretną łaskę - otrzyma ją.

Nowenna to dziewięciodniowe nabożeństwo odmawiane zazwyczaj w jednej konkretnej intencji.  Nowenna pompejańska jest specyficzną modlitwą, bo składa się z sześciu nowenn.

Powstała prawdopodobnie w Pompejach i została rozpropagowana przez dominikańskiego tercjarza bł. Bartłomieja Longo. Jako student związał się z ruchem satanistycznym, który dość mocno działał w ośrodkach akademickich. Był zafascynowany okultyzmem i doszedł nawet do wtajemniczenia na poziomie kapłana. Wiele grup studenckich w Neapolu oraz innych ośrodkach w krajach zachodniej Europy podlegało wtedy wpływom ruchów masońskich i satanistycznych.

Błogosławiony Bartłomiej Longo dwa lata trwał w tych praktykach. Przeżywał wielkie ciemności, chciał popełnić samobójstwo. Znajomy katolik umówił go w końcu na spotkanie z księdzem, który przekonał Bartłomieja, że musi powierzyć się Matce Bożej. I rzeczywiście tak uczynił. Wyszedł z ciemności, ale przez cały okres nawrócenia mocno przeżywał swoje odejście od Boga i miał straszne pokusy rozpaczy.

Kiedyś przyjechał do Pompejów, gdzie znajoma prosiła go, by zajął się terenem, który dzierżawiła. Podjął się tego zadania i gdy tam przebywał, nadal przeżywał ogromne ciemności. W pewnym momencie usłyszał słowa: „Jak będziesz się modlił na różańcu i propagował Różaniec, to Ja cię z tego uleczę”. To były słowa Matki Bożej. Zaczął odmawiać Różaniec i odzyskał spokój. W Pompejach odbudował kościół, wybudował sanktuarium Matki Bożej, do którego przywiózł obraz Matki Bożej Różańcowej ze św. Dominikiem. Pewnego dnia przyszła do niego kobieta, która została uzdrowiona za pośrednictwem Matki Bożej. W chorobie usłyszała wskazanie, że powinna modlić się na różańcu przez 54 dni. Pierwsze 27 dni miała prosić o uzdrowienie, a przez kolejne 27 dni miała dziękować. Po 54 dniach została uzdrowiona. Przyszła i opowiedziała o tym Bartłomiejowi. On natomiast zaczął w Pompejach propagować nowennę zwaną dzisiaj pompejańską. Papieże uznali tę nowennę oraz objawienia z nią związane jako prawdziwe ze względu na ogromną skuteczność.

Jak się modlić? Nowenna pompejańska trwa 54 dni. Każdego dnia odmawiamy trzy części różańca świętego (radosną, bolesną i chwalebną). Jeśli ktoś chce, może odmawiać czwartą część z tajemnicami światła. Przed rozpoczęciem różańca wymieniamy najpierw intencję (tylko jedną), a następnie mówimy: Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”.

Odmawiamy modlitwy początkowe różańca (Wierzę w Boga, Ojcze Nasz, 3 Zdrowaś Mario, Chwała Ojcu) – jeden raz na początku nowenny w danym dniu.

Odmawiamy różaniec – wszystkie 15 tajemnic (do nowenny pompejańskiej można dołączyć również tajemnicę światła). Nie trzeba odmawiać wszystkich tajemnic za jednym razem – modlitwę można podzielić, np. na pory dnia. Po zakończeniu każdej części różańca odmawiamy modlitwy: błagalną bądź dziękczynną.

Modlitwy błagalne (odmawiane pierwsze 27 dni) i dziękczynne (kolejne 27 dni) w Nowennie Pompejańskiej:

Modlitwy końcowe w trakcie części błagalnej: Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.

Modlitwy końcowe w trakcie części dziękczynnej: Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.

Na koniec odmawiamy modlitwę „Pod twoją obronę” oraz trzy razy z ufnością prosimy: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami”.

Nowenna Pompejańska jest szkołą modlitwy i należy odmawiać ją codziennie. Jeżeli z jakiegoś powodu ją przerwiemy, należy zacząć od nowa.

Dlaczego 54 dni? Nowenna kojarzona jest z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku Nowenny Pompejańskiej modlitwa trwa 54 dni. Skąd ta różnica? Matka Boża w objawieniu poleciła odmówić trzy nowenny dziękczynne i trzy błagalne. Daje to 6 nowenn po 9 dni, co daje razem 54 dni.

Nowenna Pompejańska dzieli się na dwie części po 27 dni – część błagalną i dziękczynną. Modlitwie towarzyszy przez cały czas jedna intencja.