Pogrzeb

O śmierci swych najbliższych należy powiadomić duszpasterza parafii, na terenie której mieszkał zmarły, aby odnotować ten fakt w parafialnej księdze zgonów oraz ustalić miejsce i termin pogrzebu oraz Mszy św. Pogrzebowej. Nasza parafia nie posiada własnego cmentarza, wobec tego tej czynności trzeba dokonać po ustaleniu gdzie i o której godzinie odbędzie się pogrzeb. Zgłaszając zgon w Biurze Parafialnym należy przedstawić:

  • akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego

  • zaświadczenie o udzieleniu Sakramentu Chorych jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (zaświadczenie wystawia miejscowy duszpasterz lub kapelan szpitala).

Do liturgii pogrzebowej integralnie należy Msza św. Pogrzebowa (celebrowana przed lub po pogrzebie). Zachęcamy, aby uczestniczyła w niej rodzina i najbliżsi. Prosimy też o przystąpienie do Sakramentu Pokuty oraz Komunii św. w intencji zmarłego. Jeśli Msza św. Pogrzebowa celebrowana jest w naszej świątyni do spowiedzi św. zapraszamy 15 minut przed jej rozpoczęciem.

W celu uniknięcia niepotrzebnych sytuacji uprzejmie informujemy, że na wszystkich pogrzebach naszych Parafian posługę organistowską pełnić ma nasz parafialny organista pan Janusz Sierszulski (telefon komórkowy 513101091). Bardzo prosimy pamiętać o tym przy załatwianiu formalności pogrzebowych we wszystkich zakładach pogrzebowych i parafiach zarządzających cmentarzami. Po śmierci bliskiej osoby najlepiej jest zgłosić się do Księdza Proboszcza, który chętnie podpowie jak załatwiać wszystkie sprawy.