Komunikaty Duszpasterskie 18.02.2018 roku

 

1. Wszystkim Parafianom i Sympatykom, którzy z radością wzięli udział w Rekolekcjach Wielkopostnych wyrażamy serdeczne podziękowanie oraz życzenia wytrwania w łasce uświęcającej!

Naszego Rekolekcjonistę – o. Andrzeja Marmurowicza włączamy do grona dobroczyńców i powierzamy opiece naszej patronki św. Jadwigi Królowej oraz życzymy zdrowia, radości z posługi kapłańskiej i nieustannego doświadczenia trzymania za rękę przez Pana Boga!

2. Dzisiaj zbiórka do puszek na Caritas Diecezji Bydgoskiej, a za tydzień na misje Ad Gentes.

3. W poniedziałek po wieczornej Mszy św. nabożeństwo za zmarłych Parafian, Dobrodziejów i polecanych w wymieniankach 3. tygodnia.

4. W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa pasyjne – w piątki na Drogę Krzyżową: dorosłych po Mszy św. o godzinie 8.30 i 18.30, dzieci o godzinie 17.00, a młodzież o godzinie 20.00 oraz na Gorzkie Żale z kazaniami pasyjnymi w każdą niedzielę po Mszy św. o godzinie 15.00. Zachęcamy też do korzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Okazja do Spowiedzi św. w dni powszednie kwadrans przed Mszą św. o godzinie 7.00 i 8.30 oraz od 18.10 do 18.25, a także 15 minut przed każdą niedzielną Eucharystią.

Przy ołtarzu św. Antoniego skarbona czeka na naszą jałmużnę postną, a wielkopostny kosz miłosierdzia zaprasza do składania produktów spożywczych i chemicznych dla potrzebujących.

5. Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% swojego podatku na Fundację Świętej Jadwigi Królowej. W poniedziałki w godzinach od 15.00 do 18.00 w salce pod plebanią możemy uzyskać pomoc w wypełnieniu zeznania podatkowego za rok 2017 i przeznaczeniu 1% podatku na rzecz naszej Fundacji.

6. Zapraszamy na spotkanie prozdrowotne 26 lutego, na którym pan dr Marek Szczepaniec, ortopeda będzie mówił o chorobach zwyrodnieniowych stawów biodrowych.

7. W sklepiku są do nabycia bardzo ciekawe filmy i książki. Dzisiaj polecamy Modlitewnik do Bożego Miłosierdzia, Bóg nie umarł, Msze św. gregoriańskie i Ptasie nieszpory.

8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Dzisiaj pod chórem jest do nabycia Tygodnik Parafialny i Przewodnik Katolicki z ciekawymi artykułami o Papieżu Benedykcie XVI, o Kościele w Chinach i o przebaczeniu, a w bydgoskiej części o diecezjalnych obchodach Dnia Chorego, o remoncie katedry i o koncertach Musica Spiritus Movens w Domu Polskim.

9. W sklepiku i Biurze Parafialnym przyjmowane są zapisy z wpłatą 25,- złotych za przejazd i ubezpieczenie na pielgrzymkę do sanktuarium w Byszewie i do Koronowa, która odbędzie się 10 kwietnia oraz do Ziemi Świętej w dniach od 17 do 26 sierpnia. Koszt tego wyjazdu wynosi 1 990,- złotych i 550,- dolarów amerykańskich. Zapisy z wpłatą 500,- złotych przyjmujemy do 15 marca. Plan pielgrzymki znajdziemy w gablocie i na stronie internetowej Parafii. Przygotowujemy też trzydniową pielgrzymkę do sanktuariów Wielkopolski w dniach od 11 do 13 czerwca, którą ogłosimy w najbliższym czasie.

10. Rodziców, którym zależy na przekazywaniu wartości katolickich i patriotycznych w wychowaniu dzieci od najmłodszych lat zapraszamy do naszego parafialnego Przedszkola proponującego bardzo szeroką ofertę różnorodnych zajęć rozwijających dzieci. Wszystkie informacje o Przedszkolu znajdziemy na stronie internetowej. Zapisy przyjmowane są w sekretariacie przez cały rok. Mamy jeszcze wolne miejsca.

11. W Tygodniku Parafialnym mamy miejsce na reklamę. Chętnych zapraszamy do Biura Parafialnego.

12. Informujemy, że Msza Święta w intencji Generała Augusta Emila Fieldorfa ps. NIL w 65. rocznicę jego śmierci z ręki komunistycznych oprawców sprawowana będzie w sobotę 24 lutego o godzinie 18.00 w kościele garnizonowym.

13. Uczniom, katechetom i nauczycielom życzymy dobrego odpoczynku w drugim tygodniu ferii zimowych!

14. W minionym tygodniu pożegnani zostali w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Krystyna Czeszejko i Janina Śpiewakowska z ul. Czeskiej oraz Edward Woś z ul. Tucholskiej. Rodzinom, przeżywającym żałobę składamy wyrazy serdecznego współczucia, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu: wieczny odpoczynek racz im dać Panie!


 


POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.