Komunikaty Duszpasterskie 23.02.2020 roku

1. Dziś rozpoczynamy 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach.

2. W najbliższą środę 26 lutego przypada Popielec. Tego dnia ścisły post obowiązuje wszystkich od 18. do 60. roku życia, a polega na tym, że oprócz powstrzymania się od pokarmów mięsnych, tylko jeden raz jemy do syta. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i tutaj nie ma ograniczenia górną granicą wieku. Zachęcamy, żeby w miarę możliwości wprowadzać już dzieci w jakąś formę postu – wyrzeczenia. W Środę Popielcową rozpoczniemy zbawienny okres Wielkiego Postu oraz Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych. Wszystkich Parafian i Sympatyków serdecznie zapraszamy do udziału w rekolekcjach, które wygłosi ksiądz Leszek Chudziński.

Nauk rekolekcyjnych będziemy mogli słuchać podczas wszystkich Mszy św. w Środę Popielcową, czyli o godzinie 7.00, 8.30, 17.00 i 18.30, w czwartek, piątek i sobotę podczas Mszy św. o godzinie 8.30 i 18.30, a zakończenie rekolekcji na wszystkich Mszach św. w niedzielę. Oprócz nauk ogólnych zapraszamy serdecznie na naukę stanową rodziców dzieci przed 1. Komunią św. w niedzielę po Mszy św. o 11.30.

Ponadto od środy do soboty zapraszamy o godzinie 15.00 na Koronkę do Bożego Miłosierdzia!

Okazja do spowiedzi św. dwadzieścia minut przed każdą Mszą św. z nauką rekolekcyjną oraz podczas nabożeństwa pokutnego w sobotę o godzinie 17.30. Zachęcamy, żeby w okres Wielkiego Postu wejść w stanie łaski uświęcającej – skorzystajmy już w czasie rekolekcji z Sakramentu Pokuty i Pojednania!

Plan rekolekcji podany jest w Tygodniku Parafialnym, gablotach ogłoszeniowych i na stronie internetowej. Udział w rekolekcjach jest moralnym obowiązkiem każdego człowieka wierzącego. Zróbmy wszystko, żeby nikogo z nas nie zabrakło na naszych ćwiczeniach duchowych i pamiętajmy w modlitwie o Ojcu Rekolekcjoniście. Kolekta ze Środy Popielcowej przeznaczona jest na hospicja Diecezji Bydgoskiej. Biuro Parafialne w Środę Popielcową jest nieczynne.

3. W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa pasyjne – w piątki na Drogę Krzyżową: dorosłych po Mszy św. o godzinie 8.30 i 18.30, dzieci o godzinie 17.00, a młodzież o godzinie 20.00, ale ze względu na rekolekcje dla dorosłych nabożeństwa dla młodzieży rozpoczniemy w piątek 6 marca. Zapraszamy też na nieszpory w soboty od 7 marca o 18.00 i na Gorzkie Żale z kazaniami pasyjnymi, które w tym roku głosić będzie ks. Marcin Szuster w każdą niedzielę po Mszy św. o godzinie 15.00

4. W pierwszy piątek Wielkiego Postu 28 lutego przeżywać będziemy Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. W tej intencji ofiarujemy piątkowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dorosłych i Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

5. Za tydzień zbiórka do puszek na Caritas Diecezji Bydgoskiej.

6. W sklepiku i Biurze Parafialnym przyjmowane są zapisy z wpłatą 60,- złotych za przejazd, obiad i ubezpieczenie na pielgrzymkę do Wiela na Kaszubach, która odbędzie się 28 marca.

Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę do Armenii i Gruzji.

Można jeszcze zapisać się na diecezjalną pielgrzymkę do Rzymu z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II.

7. Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% swojego podatku na Fundację Świętej Jadwigi Królowej. W poniedziałki, począwszy od 2 marca, w godzinach od 15.00 do 18.00 w salce pod plebanią możemy uzyskać pomoc w wypełnieniu zeznania podatkowego za rok 2019 i przeznaczeniu 1% podatku na rzecz naszej Fundacji.

8. W sklepiku są do nabycia bardzo ciekawe nowe książki, a wśród nich książka z płytą pt. Myśli na każdy dzień Sługi Bożego Księdza Arcybiskupa Fultona Sheena.

9. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Dzisiaj pod chórem jest do nabycia Tygodnik Parafialny i Przewodnik Katolicki z ciekawymi artykułami o Wielkim Poście i o diecezjalnym konkursie liturgicznym zorganizowanym przez naszego wikariusza ks. Karola. W załączeniu jest też książeczka modlitw na każdy dzień marca.

10. W parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej przyjmowane są zapisy na spotkania małżeńskie i katechezy przedślubne, które zaczynają się 14 marca.

11. W minionym tygodniu pożegnaliśmy zostali w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Feliksa Skoniecznego z ul. Karpackiej. Rodzinie, przeżywającej żałobę, składamy wyrazy serdecznego współczucia, a zmarłego polecamy miłosierdziu Bożemu: wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

Spotkanie prozdrowotne w dniu 24.02.2020 roku o godzinie 19.30

Temat: Borelioza – fakty i mity

Prelegent: dr nauk med. Paweł Rajewski – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog.

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków Borrelia, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze. Łagodne zimy powodują namnażanie się, a tym samym wzrost populacji tych zewnętrznych pasożytów. Okres maksymalnej aktywności kleszczy to maj/czerwiec i wrzesień/ październik. Warto zatem wiedzieć jakie są wczesne objawy tej choroby przenoszonej przez kleszcze, aby zgłosić się do lekarza ,który podejmie leczenie. Istotne jest aby nie dopuścić do przejścia boreliozy w postać przewlekłą.

Pan Doktor, specjalista w zakresie chorób zakaźnych, przedstawi fakty i mity związane z boreliozą.

Serdecznie zapraszamy!!!

 

 

 

 

 

 

POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.