Komunikaty Duszpasterskie 22.04.2018 roku

 

1. Dzisiaj w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. Serdecznie zachęcamy do codziennej modlitwy rodzinnej w tej intencji, a w pierwsze czwartki do udziału w nabożeństwach po wieczornej Mszy św.

2. Dziś podczas Sumy Parafialnej w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Musica in Urbe usłyszymy chór mieszany Hasło z Poznania.

3. Ministranci zbierają dzisiaj po Mszach św. ofiary do puszek na swój wyjazd. Zbiórkę tę polecamy ofiarności wiernych.

4. Akcja Katolicka i Fundacja Świętej Jadwigi Królowej zapraszają na spotkanie prozdrowotne w poniedziałek 23 kwietnia, które poprowadzi pani doktor Anna Wojciechowska na temat ABC stomatologii.

5. Spotkanie uczestników pielgrzymki do Poznania oraz sanktuariów Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej odbędzie się w środę 25 kwietnia po nowennie. Do tego dnia prosimy o uzupełnienie całej wpłaty. Mamy jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

6. W ramach bezpośredniego przygotowania do Bierzmowania uczniowie klas trzecich gimnazjum spotykają się w tym tygodniu w środę, czwartek i piątek po wieczornej Mszy św. w kościele.

7. Katecheza przedmałżeńska dla młodzieży ponadgimnazjalnej w czwartek 26 kwietnia po wieczornej Mszy św. w salce pod plebanią.

8. Wspólnota Krwi Chrystusa zaprasza na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu w piątek 27 kwietnia po wieczornej Mszy św. do godziny 20.00.

9. Jeszcze tylko do końca kwietnia możemy przekazać 1% swojego podatku na Fundację Świętej Jadwigi Królowej korzystając z pomocy wolontariuszy z Akcji Katolickiej. Wykorzystajmy tę szansę w poniedziałek w godzinach od 15.00 do 18.00 w salce pod plebanią.

10. W niedzielę 6 maja przeżywać będziemy wizytację kanoniczną, na którą Ksiądz Biskup przyjeżdża co pięć lat. W ramach tej wizytacji zapraszamy wszystkich na Sumę Parafialną ze sprawozdaniem za miniony czas oraz na Mszę św. o 11.30 z udzieleniem Bierzmowania. O godzinie 14.00 w salce pod plebanią spotkanie z Księdzem Biskupem dla wszystkich wspólnot i chętnych.

11. W sklepiku są bardzo ciekawe filmy i książki, a wśród nich Album i modlitewnik do św. o. Pio, Kocham Polskę – album wydany w 100. rocznicę niepodległości.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Dzisiaj pod chórem jest do nabycia Tygodnik Parafialny i Przewodnik Katolicki po 6,- złotych z modlitewnikiem na każdy dzień maja oraz raportem o rodzinach dzieci z zespołem downa i artykułem o zarobkach polskich polityków, a w bydgoskiej części o obchodach dziesięciolecia Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia zorganizowanych przez ks. Leszka i o Bydgoskich Dniach Bioetycznych.

13. Bóg zapłać za przekazane chodziki dla osoby niepełnosprawnej!

14. W minionym tygodniu pożegnaliśmy w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Jana Prejs z ul. Beskidzkiej i Urszulę Fiszer z ul. Ujejskiego oraz śp. Andrzeja Fetzkiego wieloletniego pracownika Katolickiej Szkoły Podstawowej i naszego Parafialnego Przedszkola. Rodzinom przeżywającym żałobę wyrażamy serdeczne współczucie, a zmarłych otaczamy modlitwą: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!

 


Spotkanie prozdrowotne w dniu 23.04.2018 roku

ABC stomatologii

Pani Doktor Anna Wojciechowska omówi następujące zagadnienia:

-Wyrzynanie zębów

-Higiena jamy ustnej

-Zapalenie jamy ustnej

-Próchnica zębów

- Choroby przyzębia

-Protetyka

Na wykładzie dowiemy się jak dbać o zęby, aby były piękne i długo nam służyły.

 

 

Serdecznie zapraszamy!

 


POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.