Komunikaty Duszpasterskie 20.10.2019 roku

 

1. Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Misyjny. W swoich codziennych modlitwach pamiętajmy o misyjnym posłannictwie całego Kościoła i każdego z nas, a szczególnie o misjonarzach pochodzących z naszej Wspólnoty Parafialnej: ks. Jarosławie Ścieraszewskim posługującym w Czechach, o. Dariuszu Marucie na Madagaskarze, ks. Leszku Paszkiewiczu w ekipach neokatechumenatu i ks. Tomaszu Dadku w Kazachstanie.

Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na Papieskie Dzieła Misyjne.

2. Akcja Katolicka i Fundacja św. Jadwigi Królowej zapraszają na spotkanie prozdrowotne, które w poniedziałek 28 października po wieczornym nabożeństwie poprowadzi dr nauk medycznych Paweł Rajewski – hepatolog, specjalista chorób zakaźnych, na temat: Prawdy i mity o szczepieniach. Co nam dają szczepienia i czy należy się ich obawiać?

3. We wtorek 22 października obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy na Msze św. o 7.00, 8.30 i 18.30, by za wstawiennictwem Wielkiego Papieża wypraszać potrzebne łaski. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe przez cały tydzień.

4. Trwa parafialna peregrynacja obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości w naszych rodzinach. Zapisy w zakrystii.

5. Ksiądz Biskup zaprasza na wykład dr. hab. Janusza Sytnika-Czetwertyńskigo, prof. nadzw. pod tytułem: Problem dowodu na istnienie Boga w środę 23 października o godzinie 19.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy.

W piątek po wieczornej Mszy św. i różańcu Wspólnota Krwi Chrystusa zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu do godziny 20.00.

6. Mamy jeszcze wolne terminy Mszy św. w dni powszednie przyszłym roku.

7. W sklepiku są do nabycia piękne albumy, wartościowe książki i filmy, a pod chórem wyłożone są kartki na wymienianki roczne i jednorazowe, które można składać w Biurze Parafialnym oraz w zakrystii po niedzielnych Mszach św.

8. Wszystkim Parafianom i Sympatykom składamy serdeczne podziękowania za znaki duchowej i materialnej współodpowiedzialności za naszą Parafię! Bóg zapłać za ofiary złożone w 2. niedzielę miesiąca podczas kolekty budowlanej, kiedy złożono 7 134,- złote oraz za dodatkowe wpłaty na oświetlenie w Biurze Parafialnym i na konto bankowe. Blankiety przekazów wyłożone są pod chórem.

9. Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się we wspólne dzieło troski o nasz Kościół i w miniony czwartek pomagali układać poduszki na ławkach.

9. Za tydzień przeżywać będziemy 10. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym pod hasłem: Pakistan – przerwać milczenie. Z tej okazji po Mszach św. zbiórka do puszek.

10. Serdecznie zachęcamy do nabywania i lektury Tygodnika Parafialnego i Przewodnika Katolickiego.

11. W minionym tygodniu pożegnaliśmy w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Ewę Modrak z ul. Karpackiej, śp. Zenona Rybarczyka z ul. Słowiańskiej. Rodzinom przeżywającym żałobę wyrażamy serdeczne współczucie, a zmarłych otaczamy modlitwą: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!

 

 

Temat: Prawdy i mity o szczepieniach… Co nam dają szczepienia? Czy należy się ich obawiać?

Prelegent: dr n. med. Paweł Rajewski – hepatolog, specjalista chorób zakaźnych

       Szczepienia ochronne okazały się najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych. Dzięki nim udało się całkowicie wyeliminować ospę prawdziwą , odpowiedzialną za śmierć wielu milionów ludzi, a trakcie całkowitej eliminacji pozostaje poliomyelitis

W ostatnich latach nasilił się ruch antyszczepionkowy. Zarzuty stawiane przez zwolenników medycyny naturalnej i innych alternatywnych teorii paramedycznych sprawiły, że pojawił się niepokojący trend wzrostu  wskaźnika dzieci nieszczepionych. Co zatem jest prawdą, a co mitem dotyczącym szczepień? Szczepienia ochronne to bardzo ważny i interesujący temat, a im więcej mamy rzetelnej wiedzy, tym łatwiej będzie podejmować świadome decyzje dotyczące własnego zdrowie i zdrowia naszych dzieci.

Serdecznie zapraszamy.

 

 

 

POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.