Komunikaty Duszpasterskie 24.09.2023 roku

1. We wtorek po wieczornej Mszy św. i nabożeństwie zapraszamy wszystkich chętnych na katechezę dla dorosłych w ramach Akademii św. Jadwigi Królowej do salki pod plebanią. Terminy i tematy tegorocznych spotkań Akademii znajdziemy w gablocie.

2. Ksiądz Proboszcz oczekuje rodziców dzieci klas trzecich przygotowujących się do Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz Komunii św. jeszcze w tym tygodniu w godzinach urzędowania Biura Parafialnego.

3. W niedzielę 1 października podczas Mszy św. o godzinie 11.30 poświęcenie różańców dzieciom przygotowującym się do 1. Komunii św., a po Mszy św. spotkanie formacyjne dla rodziców i dzieci. Różańce przygotowują rodzice we własnym zakresie.

4. Serdecznie zapraszamy do korzystania z parafialnej biblioteki w każdą niedzielę po Mszy św. o 8.30 do godziny 11.30.

5. Dzieci od pierwszego roku życia zapraszamy do Klubu Dziecięcego św. Jadwigi Królowej, a dzieci od trzeciego roku życia do naszego parafialnego Przedszkola. Więcej informacji w sekretariacie.

6. Są jeszcze wolne terminy Mszy św. w listopadzie i grudniu tego roku. Mamy też kalendarz i księgę intencji na 2024 rok. Teraz można zamawiać Msze św. gregoriańskie.

7. W sklepiku są do nabycia bardzo ciekawe filmy, płyty i książki.

8. Pod chórem jest do nabycia Tygodnik Parafialny po 1,50 z artykułem ks. Leszka rozpoczynającym cykl rozważań o żonach Władysława Jagiełły, a w sklepiku Przewodnik Katolicki z książeczką modlitw na każdy dzień października po 10,- złotych.

9. Nasz dekanat organizuje wyjazd na pielgrzymkę na Jasną Górę w ramach przygotowań do 20. rocznicy Diecezji Bydgoskiej w dniach 13 i 14 października. Zapisy z wpłatą 100,- złotych za przejazd i ubezpieczenie oraz 80,- złotych za nocleg dla chętnych przyjmowane są w sklepiku i Biurze Parafialnym do końca września.

10. W minionym tygodniu pożegnaliśmy w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Halinę Nowakowską z ul. Bałkańskiej. Rodzinie przeżywającej żałobę wyrażamy serdeczne współczucie, a zmarłą otaczamy modlitwą: Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci!

 

 

 

POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.