Komunikaty Duszpasterskie 4.12.2022 roku

1. W okresie Adwentu zapraszamy dorosłych oraz dzieci i młodzież z lampionami od poniedziałku do piątku o godzinie 6.45 na roraty. Wszystkich, którzy nie mogą uczestniczyć w roratach zapraszamy codziennie na inne Msze św.! Już teraz przystępujmy do Spowiedzi św. adwentowej przed każdą Mszą św.!

2. W poniedziałek po wieczornej Mszy św. nabożeństwo za zmarłych polecanych w wymieniankach 1. tygodnia.

3. Do poniedziałku możemy składać makulaturę w kontenerach na parkingu przy kościele.

4. W czwartek obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – patronalne święto wszystkich kobiet, którym dziękujemy za świadectwo wiary, za niepowtarzalne miejsce w Kościele Powszechnym, Parafialnym i Domowym oraz życzymy opieki Niepokalanej i Bożego błogosławieństwa w wypełnianiu codziennych, trudnych obowiązków!

W czwartek od 12.00 do 13.00 godzina łaski, którą objawiła Niepokalana 8 grudnia 1947 roku w Montichiari we Włoszech mówiąc: Życzę sobie, aby każdego roku 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu. W naszym kościele adoracja Najświętszego Sakramentu od 12.00 do 13.00 i Msza św. o godzinie 13.00, a o 21.00 Apel Jasnogórski – zapraszamy!

5. Dzisiaj zbiórka do puszek dla Kościoła na Wschodzie, a za tydzień, w 2. niedzielę miesiąca kolekta budowlana. Bóg zapłać za ofiary na utrzymanie naszej świątyni systematycznie składane na tacę i na konto bankowe.

6. Za tydzień Msza św. w intencji Ojczyzny o 10.00.

7. Spotkanie formacyjne dla dzieci klas trzecich przygotowujących się do 1. Komunii św. i ich rodziców w niedzielę 11 grudnia po Mszy św. o 11.30.

8. W sklepiku i w kruchcie kościoła możemy nabyć pobłogosławione opłatki, świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, duże po 18,- a małe po 10,- złotych, a w sklepiku też ciekawe filmy i książki, między innymi Historię narodzenia Pana Jezusa i piękny, przestrzenny żłóbek do rodzinnego składania.

Przy ołtarzu św. Antoniego skarbona oraz adwentowy kosz miłosierdzia zapraszają nas do podejmowania czynów miłości na rzecz potrzebujących. Bardzo prosimy o przynoszenie artykułów żywnościowych, środków czystości i słodyczy dla dzieci.

9. Nieszpory z kazaniami Księdza Biskupa celebrowane są we wszystkie soboty Adwentu o godzinie 17.15 w katedrze, a rekolekcje adwentowe dla młodzieży w poniedziałki o 19.00 przy ul. Grodzkiej.

10. W tym roku kolęda u naszych Parafian, którzy wyrażą taką wolę składając swoje zaproszenie w skrzynce pod chórem albo w Biurze Parafialnym lub na profilu facebookowym: Parafia pw. św. Jadwigi Królowej wypisując nazwisko, dokładny adres: ulicę, numer domu i numer mieszkania, fakultatywnie numer telefonu. Zgłoszenia przyjmujemy do 11 grudnia, a plan odwiedzin duszpasterskich podamy, jak zwykle przed Bożym Narodzeniem. Bardzo prosimy, żeby poinformować o tej formie kolędy chorych i starszych sąsiadów, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. w naszej świątyni i jeżeli zechcą, to złożyć w ich imieniu takie zgłoszenie.

11. Zachęcamy do korzystania z biblioteki parafialnej w każdą niedzielę po Mszach św. o 8.30 i 10.00.

12. Serdecznie zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Dzisiaj pod chórem jest do nabycia Tygodnik Parafialny z artykułem o wcieleniu Pana Jezusa, Mały Przewodnik dla dzieci po 8,- złotych i Przewodnik Katolicki również po 8,- złotych.

13. Zachęcamy do rezerwowania terminów Mszy św. w przyszłym roku.

14. Wszystkich uczestników pogrzebów bardzo prosimy, żeby wcześniej skorzystali z sakramentu Pokuty i Pojednania, a podczas Mszy św. ofiarowali Komunię św. za zmarłych. Msza św. i Komunia św. ofiarowana za zmarłych jest najlepszą dla nich pomocą i najbardziej skutecznym znakiem naszej miłości wobec nich.

W minionym tygodniu pożegnaliśmy w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Witolda Kaźmierczaka z ul. Chorwackiej. Jana Bączkowskiego i Henryka Maruta z ul. Karpackiej oraz Dominikę Kowalską i Elżbietę Lewandowską z ul. Ujejskiego. Rodzinom przeżywającym żałobę wyrażamy serdeczne współczucie, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!

 

 

 

 

POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.