Komunikaty Duszpasterskie 22.11.2020 roku

1. Dzisiaj ostatnia niedziela roku liturgicznego – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, patronalne święto Akcji Katolickiej i Liturgicznej Służby Ołtarza.

Chłopcom z Liturgicznej Służby Ołtarza wraz z opiekunem ks. Karolem oraz osobom należącym do Akcji Katolickiej składamy gratulacje i najserdeczniejsze życzenia radosnego wzrastania w służbie Panu Jezusowi! Za tydzień rozpocznie się adwent i nowy rok liturgiczny.

2. Dziś, we wspomnienie św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki kościelnej wyrażamy wdzięczność Panu Organiście za pełną poświęcenia służbę Panu Bogu i naszej Wspólnocie Parafialnej. Od dłuższego czasu po Mszach św. Pan Janusz daje krótkie koncerty organowe. Skorzystajmy z tej uczty duchowej!

3. Panu Organiście, z okazji imienin i patronalnego święta św. Cecylii życzymy radości w codziennej służbie Chrystusowi!

4. Gratulujemy też Chórzystom, których od wiosny nam bardzo brakuje i życzymy, żeby warunki epidemiczne pozwoliły jak najszybciej rozpocząć wspólne śpiewanie na chwałę Pana!

5. W tym roku nie będzie spotkania osób, które mają garaże na terenie parafialnym. Warunki korzystania z garaży blaszanych pozostają na dotychczasowych warunkach.

6. Dzisiaj i w przyszłą niedzielę zbierane będą podpisy pod bardzo ważną inicjatywą obywatelską Tak dla rodziny, nie dla gender.

7. Spotkanie formacyjne dla dzieci klas trzecich przygotowujących się do 1. Komunii św. i ich rodziców w niedzielę 29 listopada po Mszy św. o 11.30.

8. Zachęcamy do rezerwowania terminów porannych Mszy św. w przyszłym roku.

9. Serdecznie zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Dzisiaj pod chórem jest do nabycia Tygodnik Parafialny z artykułem ks. Leszka, tym razem o symbolicznym grobie na Wiktorówkach i Przewodnik Katolicki po 6,- złotych.

10. W sklepiku jest do nabycia wiele ciekawych filmów i książek, między innymi: Niebo istnieje naprawdę – film i książki, Jezu, Ty się tym zajmij oraz Wielki pontyfikat św. Jana Pawła II, a także świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Caritas duże po 15,- i małe po 6,- złotych oraz pobłogosławione opłatki.

11. Informacje o Studium Duchowości Karmelitańskiej prowadzonym zdalnie przez Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej znajdziemy w gablocie informacyjnej.

12. Przypominamy, że w tym roku przez cały miesiąc listopad możemy ofiarować odpusty za zmarłych. Wykorzystajmy tę okazję i podejmijmy ten uczynek miłosierdzia względem duszy.

W minionym tygodniu pożegnaliśmy w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Jerzego Kołackiego z ul. Czeskiej, Irenę Czajkowską z ul. Biziela i Kazimierę Grudzińską z ul. Tucholskiej. Rodzinom przeżywającym żałobę składamy serdeczne wyrazy współczucia, a zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!

 

 

 

 

POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.