Komunikaty Duszpasterskie 9.05.2021 roku

1. Do poniedziałku rano możemy składać makulaturę dla chorej Emilki.

2. W czwartek 13 maja obchodzić będziemy 104. rocznicę rozpoczęcia objawień fatimskich. Zapraszamy wszystkich na różaniec fatimski w połączeniu z nabożeństwem majowym.

3. Radca prawny przyjmować będzie w Biurze Parafialnym w czwartek 13 lutego od 15.30 do 16.30.

4. W sobotę 15 maja o godzinie 12.00 Spowiedź św. dzieci z pierwszej grupy, które w niedzielę 16 maja o godzinie 10.00 przyjmą 1. Komunię św., a o 13.30 Spowiedź św. dzieci z drugiej grupy, które przystąpią do 1. Komunii św. w niedzielę 16 maja o godzinie 12.00. Uroczystość ta jest wielkim świętem całej Wspólnoty Parafialnej, dlatego też serdecznie prosimy wszystkich o modlitwę w intencji dzieci i ich rodziców, a uczestników niedzielnych Mszy św. o 10.00 i o 11.30 wyjątkowo za tydzień zapraszamy na inne godziny.

Rodzice dzieci komunijnych powinni już w pełni uczestniczyć we Mszy św., a jeśli chcą przystąpić do Spowiedzi św. to zapraszamy ich w tygodniu według zwykłego porządku.

Przy tej okazji prosimy wszystkich, którzy w najbliższym czasie w różnych parafiach uczestniczyć będą w uroczystościach 1. Komunii św., żeby jako ludzie wierzący pojednali się z Panem Bogiem i przyjęli Chrystusa do swojego serca w intencji dziecka pierwszokomunijnego. Trwa jeszcze okres Komunii św. wielkanocnej. Módlmy się za tych, którzy nie skorzystali z tego wielkiego przywileju spotkania z Chrystusem, żeby przystąpili do Komunii św.

5. Za tydzień obchodzić będziemy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, od piątku zaczynamy Nowennę do Ducha Świętego.

6. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Pod chórem znajdziemy dziś Tygodnik Parafialny i Przewodnik Katolicki z artykułem ks. Leszka o insygniach koronacyjnych św. Jadwigi Królowej.

7. Bóg zapłać za opiekę nad grobem ks. kanonika Stanisława w marcu Towarzystwu św. Józefa, w kwietniu Szafarzom Nadzwyczajnym Komunii św., a w maju Rodzinom Szensztackim. Zapraszamy kolejne wspólnoty, rodziny lub grupy parafian do włączenia się w to dzieło już od czerwca.

8. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej ogłasza nabór kandydatów do kapłaństwa. Chętnych prosimy o kontakt z Księdzem Proboszczem.

9. W związku z nowymi możliwościami zapraszamy do udziału w planowanej wcześniej pielgrzymce do Medjugorie w dniach od 19 do 26 lipca 2021 roku. W programie oprócz pobytu w sanktuarium przewidziane jest zwiedzanie Mostaru i wypoczynek przy wodospadach Kravice. Koszt wyjazdu to 650,- złotych i 220,- euro. Zapisy z wpłatą 200,- złotych do końca maja w sklepiku.

10. Bardzo prosimy, żeby w trudnych chwilach organizowania pogrzebów naszych parafian pamiętać o tym, że ma na nich grać nasz pan organista.

11. W minionym tygodniu pożegnani zostali w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Teresa Cielęcka z ul. Serbskiej, Dariusz Walczak i Anna Krupowies z ul. Ujejskiego oraz Wiesław Marszałek z ul. Bałkańskiej. Rodzinom przeżywającym żałobę składamy serdeczne wyrazy współczucia, a zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!

 

 

 

 

 

POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.