Komunikaty Duszpasterskie 28.11.2021 roku

 

1. Dzisiaj, w 1. Niedzielę Adwentu rozpoczyna się Nowy Rok Liturgiczny. Od poniedziałku do piątku o 6.45 roraty, na które serdecznie zapraszamy dorosłych oraz dzieci i młodzież z lampionami.

Niech czas Adwentu będzie dla wszystkich okazją do duchowej mobilizacji, wewnętrznej pracy nad sobą, podjęcia postanowień, Spowiedzi św. i codziennej obecności na roratach lub innej Mszy św. adwentowej.

W sklepiku możemy nabyć pobłogosławione opłatki, świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, duże po 15,- a małe po 8,- złotych, a także ciekawe filmy i książki, między innymi Opowieść Bożonarodzeniową z szopką betlejemską origami, Stajenkę Bożonarodzeniową do składania, Historię prawdziwego św. Mikołaja oraz album o narodzeniu Pana Jezusa z płytą i książkę-cegiełkę na misje o. Dariusza Maruta.

Przy ołtarzu św. Antoniego skarbona oraz adwentowy kosz miłosierdzia zapraszają nas do podejmowania czynów miłości na rzecz potrzebujących. Bardzo prosimy o przynoszenie artykułów żywnościowych, środków czystości i słodyczy dla dzieci.

2. Do poniedziałku możemy składać makulaturę w kontenerach na parkingu przy kościele.

3. Spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania z klas siódmych i ósmych w poniedziałek 29 listopada na Mszy św. wieczornej, a następnie w salce pod plebanią.

4. W tym tygodniu dni eucharystyczne. W 1. czwartek miesiąca po wieczornej Mszy św. modlić się będziemy za naszych kapłanów i kleryków oraz o nowe, liczne i święte powołania. Na tę Mszę św. zapraszamy wszystkich ministrantów i lektorów z rodzicami!

W 1. piątek miesiąca przyjmujemy Komunię św., by wynagradzać Panu Jezusowi za grzechy nasze i innych – zwłaszcza naszych Parafian – podczas Mszy św. o godzinie 6.45, 8.30, 18.30 i 21.00.

Po nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 21.00. Dodatkowa okazja do spowiedzi św. w piątek od godziny 17.30. W 1. piątek miesiąca Biuro Parafialne jest nieczynne.

W 1. sobotę miesiąca nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi po Mszy św. o godzinie 8.30. W grudniu kapłani dwukrotnie odwiedzą chorych z Komunią św. – w sobotę 5 grudnia oraz przed Uroczystością Narodzenia Pańskiego w czwartek 23 grudnia, a następnie po kolędach.

5. Spotkanie formacyjne dla dzieci klas trzecich przygotowujących się do 1. Komunii św. i ich rodziców w niedzielę 5 grudnia po Mszy św. o 11.30.

6. Bóg zapłać za systematycznie składane ofiary na utrzymanie naszej świątyni na tacę i na konto bankowe. Za tydzień w 2. niedziele miesiąca kolekta budowlana oraz zbiórka do puszek dla Kościoła na Wschodzie.

7. W tym roku nie będzie spotkania osób, które mają garaże na terenie parafialnym. Zasady korzystania z garaży pozostają na dotychczasowych warunkach.

8. Dzieci od pierwszego roku życia zapraszamy do Klubu Dziecięcego św. Jadwigi Królowej, a dzieci od trzeciego roku życia do naszego parafialnego Przedszkola. Więcej informacji w sekretariacie.

9. Dzisiaj pod chórem jest do nabycia Tygodnik Parafialny z artykułem o adwencie, L’Osservatore Romano po 8,- złotych, a w sklepiku Przewodnik Katolicki z modlitewnikiem na każdy dzień grudnia po 6,- złotych.

10. Informacje o 2. Bydgoskich Dniach Muzyki Kościelnej znajdziemy na plakacie.

11. W minionym tygodniu pożegnani zostali w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Grzegorz Gierulski z ul. Ujejskiego i Marzena Gostkowska z ul. Biziela. Rodzinom przeżywającym żałobę wyrażamy serdeczne współczucie, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!

 

 

 

 

 

 

POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.