Komunikaty Duszpasterskie 26.01.2020 roku

1. Dzieciom, rodzicom i pracownikom naszego parafialnego Przedszkola dziękujemy za przedstawienie Jasełek w ubiegłą niedzielę! Dzisiaj ostatnie już nabożeństwo przy żłóbku. Zapraszamy wszystkich do wspólnego kolędowania!

2. Jutro ostatni dzień kolędy. W poniedziałek Biuro Parafialne będzie czynne godzinach od 9.00 do 10.00, a od 17.30 do wieczornej Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji dobrych duchowych owoców tegorocznej kolędy, natomiast od wtorku wracamy do zwykłych godzin urzędowania Biura Parafialnego. W poniedziałek kolęda przy ul. Ujejskiego 52 i 64, 105-1 oraz kolędy dodatkowe, na które można jeszcze zgłaszać się dziś po Mszy św. w zakrystii.

3. Spotkanie prozdrowotne, na którym pani stomatolog Magdalena Lachowicz-Wiśniewska powie o profilaktyce chorób jamy ustnej i korzystaniu z opieki stomatologicznej w ramach NFZ w poniedziałek 27 stycznia po wieczornej Mszy św. w salce pod plebanią. Więcej informacji w Tygodniku Parafialnym i na stronie pod ogłoszeniami parafialnymi.

4. W 1. sobotę miesiąca, 1 lutego nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi po Mszy św. o godzinie 8.30 i odwiedziny chorych przez kapłanów.

5. W 1. sobotę miesiąca około godziny 14.15 po raz kolejny przybędzie do naszej świątyni procesja różańcowa mężczyzn idąca ulicami naszego miasta do katedry. Wszystkich panów zachęcamy do włączenia się w tę modlitwę!

6. W niedzielę 2 lutego obchodzimy w Kościele Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej oraz Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Wszystkich wiernych zapraszamy na Msze św. ze świecami. Z tej okazji zbiórka do puszek na klasztory klauzurowe.

7. Za tydzień o godzinie 10.00 Msza św. w intencji naszej Ojczyzny. Zapraszamy!

8. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych dzieci przygotowujących się do 1. Spowiedzi św. i Komunii św. w niedzielę 2 lutego podczas Mszy św. o godzinie 11.30. Bardzo prosimy, żeby dzieci przyniosły swoje świece od Chrztu św. Na tę uroczystą celebrę zapraszamy w miarę możliwości także rodziców chrzestnych i bardzo prosimy, żeby rodzice i chrzestni przyjęli tego dnia Komunię św. w intencji swoich dzieci.

9. W dni powszednie po Mszy św. o godzinie 8.30 odmawiana jest wspólnie modlitwa różańcowa. Zachęcamy wszystkich, którzy mają rano czas do codziennego udziału we Mszy św. i wspólnym różańcu!

10. W sklepiku oprócz ciekawych filmów i książek można nabyć obrazy z wizerunkiem Chrystusa Pantokratora z naszej mozaiki.

11. Informacje o katechezach dla narzeczonych w Parafii pw. Świętej Trójcy i w D.A. Martyria oraz o spotkaniu z Abby Johnson, bohaterką filmu Nieplanowane i spotkaniu dla małżeństw przeżywających kryzysy wywieszone są w gablocie.

12. Wyższe Seminarium Diecezji Bydgoskiej zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów na Spotkanie Młodzieży Męskiej w dniach od 7 do 9 lutego. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie do Księdza Proboszcza lub Księży Wikariuszy.

13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Pod chórem jest do nabycia Tygodnik Parafialny i Przewodnik Katolicki po 6,- złotych z modlitewnikiem na każdy dzień lutego.

14. Wszystkim uczniom, nauczycielom, katechetom i rodzicom życzymy bezpiecznych i pełnych wrażeń ferii zimowych. Pamiętajmy o niedzielnej Mszy św.!

15. W minionym tygodniu pożegnaliśmy w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Adama Lewickiego z ul. Biziela i Monikę Kalicińską z ul. Ujejskiego. Rodzinom przeżywającym żałobę składamy wyrazy serdecznego współczucia, a zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu: wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!

 

 

Spotkanie prozdrowotne w dniu 27.01.2020 roku

Temat: Profilaktyka chorób jamy ustnej

Prelegent: Magdalena Lachowicz-Wiśniewska, lekarz stomatolog

Zagadnienia:

- korzystanie z opieki stomatologicznej w ramach NFZ

-zasady higieny jamy ustnej

- żywienie i suplementacja w kontekście zdrowia zębów i przyzębia

- zgryz urazowy i patologiczne starcie zębów jako choroby cywilizacji.

    Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.