Komunikaty Duszpasterskie 26.06.2022 roku

1. Uprzejmie informujemy, że Ksiądz Biskup mianował ks. dr. Mateusza Nowaka oficjałem, a ks. Karola Rawicz-Kostro wiceoficjałem Sądu Biskupiego w Bydgoszczy i ceremoniarzem katedralnym. W związku z tym 27 sierpnia będziemy musieli pożegnać ks. Karola, który zamieszka w Parafii pw. Świętej Trójcy, a na Jego miejsce przybędzie do nas ks. Łukasz Kucharski. Gratulujemy naszym kapłanom awansu i życzymy owocnego wypełnienia woli Bożej.

2. Bóg zapłać wszystkim, którzy uczestniczyli w procesjach eucharystycznych wokół naszej świątyni i tym, którzy w czwartek przygotowali ołtarze do wspólnej modlitwy!

3. Księdzu Karolowi i wszystkim pielgrzymom dziękujemy za modlitewną pamięć o nas w Rzymie i wyproszone tam łaski dla naszej Parafii!

4. Spotkanie osób zapisanych na pielgrzymkę do Włoch i Medjugorie w dniach od 13 do 24 sierpnia oraz chcących dołączyć do tej grupy w poniedziałek po wieczornej Mszy św. Mamy jeszcze wolne miejsca. Zapraszamy!

5. W środę 29 czerwca obchodzimy Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, kiedy to szczególnie modlić się będziemy w intencjach Ojca Świętego i Kościoła Powszechnego. Zapraszamy na Msze św. o 7.00, 8.30 i 18.30! Kolekta tego dnia przeznaczona jest na Stolicę Apostolską.

6. Do czwartku zapraszamy na ostatnie nabożeństwa czerwcowe po wieczornej Mszy św.

7. W tym tygodniu przeżywać będziemy dni eucharystyczne. W czwartek przed 1. piątkiem miesiąca pamiętajmy o żyjących i zmarłych kapłanach, a szczególnie o księdzu kanoniku Stanisławie, prośmy też o potrzebne łaski dla naszych kleryków oraz o nowe powołania z naszej Parafii. W 1. piątek miesiąca zapraszamy wszystkich na Msze św. o godzinie 7.00, 8.30, 18.30 i 21.00. Po wieczornej Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu do 21.00. Dodatkowa okazja do spowiedzi św. w 1. piątek miesiąca od godziny 17.30. W 1. piątki miesiąca Biuro Parafialne jest nieczynne. W 1. sobotę miesiąca nabożeństwo fatimskie po Mszy św. o 8.30.

8. We wszystkie niedziele lipca i sierpnia nie ma Mszy św. o godzinie 15.00.

9. Serdecznie zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Dziś pod chórem ostatni przed wakacjami Tygodnik Parafialny po złotówce z artykułem o Eucharystii i podwójny, wakacyjny numer Małego Przewodnika dla dzieci po 14,90, a w sklepiku Przewodnik Katolicki po 9,50 z ciekawym artykułem o wzmacnianiu relacji małżeńskich i książeczką modlitw na każdy dzień lipca.

10. W sklepiku są do nabycia ciekawe filmy i książki.

11. Serdecznie zachęcamy do udziału w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę od 21 do 31 lipca.

12. Informacje o pielgrzymce i koncertach organowych w katedrze znajdziemy w gablocie ogłoszeniowej.

13. Dzieciom, młodzieży, nauczycielom, katechetom oraz wszystkim Parafianom, Sympatykom i Gościom życzymy radosnego i bezpiecznego przeżywania wakacji i urlopów! Planując wyjazdy indywidualne i grupowe uwzględnijmy od razu w programie okazję do udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św.

14. W minionym tygodniu pożegnaliśmy w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Elżbietę Skrzecz z ul. Tucholskiej. Rodzinie przeżywającej żałobę składamy serdeczne wyrazy współczucia, a zmarłą polecamy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie!

 

 

 

 

 

POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.