Komunikaty Duszpasterskie 14.10.2018 roku

 

1. Dzisiaj 18. Dzień Papieski. Po Mszach św. zbiórka do puszek na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. O godzinie 13.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa w naszym kościele na Mszy św. spotka się młodzież z całej diecezji.

2. Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu! Pamiętajmy, żeby przechodząc obok naszej świątyni zawsze nawiedzić Eucharystycznego Chrystusa, przyjąć duchową komunię oraz zawierzyć wszystkie swoje sprawy Zbawicielowi, a widząc na ulicy, czy w bloku kapłana niosącego Najświętszy Sakrament wyznać swoją wiarę przez przyklęknięcie, podobnie, jak należy to czynić przed przyjęciem Komunii św.

3. Dziękując wszystkim za udział w ostatnim w tym roku różańcu fatimskim zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych: dzieci od poniedziałku do piątku o godzinie 17.00, a młodzież i dorosłych codziennie po wieczornej Mszy św. i przez cały rok po Mszy św. o godzinie 8.30! Zachęcamy też, żeby włączyć się do róż Żywego Różańca. Chętni mogą zgłaszać się w sklepiku.

4. W poniedziałek 15 października w Dzień Dziecka Utraconego serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, którzy stracili swoje potomstwo w okresie prenatalnym, albo już po urodzeniu na Mszę św. o godzinie 18.30 i nabożeństwo różańcowe w naszym kościele, kiedy to modlić się będziemy o szczęście wieczne dla dzieci, a także o umocnienie w wierze i łaskę pocieszenia ich rodziców i rodzeństwa.

5. Ksiądz Biskup zaprasza na wykład redaktora Pawła Lisickiego pt. Czy Kościół może przetrwać w liberalnym państwie? w środę 17 października o godzinie 19.00 do auli Seminarium Duchownego!

6. Akcja Katolicka i Fundacja św. Jadwigi Królowej zapraszają na spotkanie prozdrowotne, które w poniedziałek 22 października po wieczornym nabożeństwie poprowadzi pan dr Marek Szczepaniec – ortopeda, na temat: Choroby zwyrodnieniowe stawów kolanowych.

7. Pragniemy założyć drugi krąg Kościoła Domowego dla małżonków, którzy chcieliby spotykać się raz w miesiącu, by pogłębiać więź między sobą i z Panem Bogiem. Spotkanie informacyjne w niedzielę 28 października po Mszy św. o godzinie 11.30.

8. Trwa parafialna peregrynacja obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości w naszych rodzinach. Na listę przyjmujących Maryję możemy zapisywać się po niedzielnych Mszach św. w zakrystii, a w tygodniu w biurze parafialnym. Obraz wręczamy w niedzielę na wybranej Mszy św., a oddajemy po tygodniu w sobotę podczas Mszy św. o 18.30.

9. Mamy jeszcze wolne terminy Mszy św. w dni powszednie w tym i w przyszłym roku. Zapraszamy do ich rezerwacji w Biurze Parafialnym i w zakrystii po niedzielnych Mszach św.

10. W sklepiku są do nabycia piękne albumy, wartościowe książki i filmy, a wśród nich: Różaniec dla dzieci, Pierwsza Biblia dla dzieci, Mamo, tato zrobię arkę, gra z papieżem Franciszkiem oraz Kazanie na Areopagu św. Jana Pawła II wydane wraz z rękopisami Jego notatek z lat sześćdziesiątych, a pod chórem wyłożone są kartki na wymienianki roczne i jednorazowe, które można składać w Biurze Parafialnym oraz w zakrystii po niedzielnych Mszach św.

11. Serdecznie zachęcamy do nabywania i lektury Tygodnika Parafialnego z kolejnym artykułem ks. Przemysława i tekstem hymnu peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej autorstwa naszego pana organisty oraz Przewodnika Katolickiego, w którym znajdziemy artykuł o św. Janie Pawle II, a w Bydgoskiej części wywiad z o. Krzysztofem, paulinem towarzyszącym Matce Bożej podczas peregrynacji.

12. Zaproszenie Duszpasterstwa Rodzin naszej diecezji na katechezy przedmałżeńskie i Wspólnoty Sychar dla małżeństw przeżywających kryzysy i trudności na diecezjalnej stronie internetowej.

13. Dzieło Biblijne Diecezji Bydgoskiej zaprasza na Spotkania z Pismem Świętym, Klub Frondy na spotkanie z kuzynem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a Maksymiliańska Akademia Rodziny na spotkania z ciekawymi ludźmi. Więcej informacji na plakatach.

14. Z okazji Święta Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze życzenia światła i mocy Ducha Świętego w pięknym dziele wychowania młodego pokolenia Pani Dyrektor, nauczycielom i pracownikom naszego Parafialnego Przedszkola oraz wszystkim wychowawcom, katechetom i pracownikom oświaty!

15. W minionym tygodniu pożegnaliśmy w naszej Wspólnocie Parafialnej śp. Alfonsa Kozłowskiego z ul. Ujejskiego, Andrzej Korthals z ul. Tucholskiej, Teresę Ciechna z ul. Bałkańskiej i Grażynę Baumann z ul. Chorwackiej. Rodzinom przeżywającym żałobę wyrażamy serdeczne współczucie, a zmarłych otaczamy modlitwą: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!

 

 


POGRZEBY   DZIECI   ZMARŁYCH   PRZED   NARODZENIEM

Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21.12.2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi rodzice dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu (lub inne osoby uprawnione) mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Przy czym nie jest istotne jak długo trwała ciąża.

 


 

Przepis na „serdeczny tort”.

Wziąć łyżkę modlitwy – nie żałować,

w każdym razie taką dużą,

aby nadała całemu dniowi

woń ducha nadprzyrodzonego.

Dać porządną garść cierpliwości

i zmieszać z utłuczoną masą dobroci

 – nigdy jej nie za dożo.

Do smaku dodać soli mądrości

przechowywanej w naczyniu roztropności.

Wanilia dobrego humoru,

skórka pomarańczowa dobrego uśmiechu

– podnoszą smak.

Przydadzą się też rodzynki

opanowanych ruchów i spokoju,

za to wystrzegać się za wszelką cenę

gorzkich migdałów nerwów.

Przyprawę tę należy podsypać dozą miłości własnej,

zmiażdżonej w moździerzu pokory.

Ciasto wymieszać starannie ręką odpowiedzialności,

sumiennie rozwałkować,

chroniąc od lenistwa i egoizmu,

przełożyć konfiturami dobrych uczynków.

Włożyć w piec żarliwej miłości Boga i bliźniego.

Torcik wspaniały – miły w smaku i wzmacniający duchowo.

Radzę spróbować. Smacznego.