Katecheza dla dorosłych 2009.10.18

 

Katecheza nr 6, Ważność i skuteczność sakramentów (2)

 

 

         Na poprzedniej katechezie poruszyliśmy problem ważności i owocności sakramentów. Dzisiaj chcemy kontynuować te rozważania.

         Teologia, w odniesieniu do tego tematu, używa dwóch terminów: ex opere operato i ex opere operantis. Mówią one, o tym, że z jednej strony sakrament jest „działający” mocą pochodzącą od Boga, niezależnie od człowieka, a z drugiej strony człowiek może być nie gotowy, aby przyjąć łaskę sakramentu.

Możemy sobie wyobrazić, że łaska Boża w sakramentach spływa jak padający deszcz. Niektórzy ludzie, mimo, że deszcz pada, mówi, że go nie czuje, bo mają parasole. Tym parasolem jest niewiara, brak osobistego zaangażowania, wątpliwości. Człowiek otwarty doświadcza łaski sakramentów pełną mocą. Innym przykładem jest sytuacja, gdy kapłan, niestety, prowadzi złe życie, a udziela sakramentów. Te sakramenty są ważne? Tak, gdyż swoją moc czerpią od Boga, ale zły przykład pasterza może nas źle nastawiać i gorszyć i to  może utrudniać owocne przeżywanie sakramentów. Zatem podsumowując działanie sakramentów z jednej strony zależy od Boga (ważność sakramentów), a z drugiej strony zależy od człowieka, szafarza sakramentu i przyjmującego sakrament (skuteczność sakramentów).