Katecheza dla dorosłych 2009.10. 11

 

 

Katecheza nr 5, Jan Paweł II Papież wolności

 

            Wśród wielu tytułów, które przysługują naszemu rodakowi Janowi Pawłowi II jest tez i ten: Papież wolności. Chcemy dzisiaj podjąć głębszą refleksję nad tą prawdą.

            Z pewnością nie byłoby Papieża wolności, gdyby najpierw nie było takiego domu rodzinnego, jaki miał Karol Wojtyła. Była tym głęboka i żywa wiara, umiłowanie patriotyzmu i wychowanie do wolności. Karol w ciągu swojego życia zaczął najpierw pracować nad swoją wolnością osobistą i duchową. On sam, zanim stał się papieżem wolności, który „uwalniał” narody ziemi, potrzebował maksymalnego otwarcia na wolność, którą daje Pan. Pewnie nie raz słyszał i medytował słowa św. Pawła Ku wolności wyswobodził nas Chrystus.

            Wiemy, że jako kapłan, duszpasterz zabiegał cały czas o prawdziwe rozumienie wolności nie tylko na niwie naukowej, ale przede wszystkim w duszach ludzkich. Jako Biskup, wielokrotnie dawał po sobie poznać, że ma dystans do siebie i umie z siebie żartować.

            Jako Jan Paweł II szczególnie ujawniła się Boża moc uwalniania ludzi i całych społeczeństw. Przypominamy sobie Jego słowa wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w Warszawie: Niech zstąpi Duch Twój!, Niech zstąpi duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi! Czujemy i wierzymy, że słowa wtedy wypowiedziane dały początek przemianom jakie potem nastąpiły w Polsce i w europie środkowo-wschodniej.

            Jednocześnie też wiemy z własnych i nie tylko własnych doświadczeń, jaki ogromny wpływ miały Jego słowa i Jego obecność. Każdy z nas mógłby przytoczyć jakieś słowa, sytuacje, które popchnęły nas ku Bogu i Jego uwalniającej Miłości.

Niech Jan Paweł II Papież wolności wspiera nas w uwalnianiu siebie i innych dla Boga i Jego Kościoła.