Katecheza dla dorosłych 2010.05.16

 

Katecheza nr 29,  Rok liturgiczny (21),

 

„Gesty i postawy liturgiczne (3)”

 

Rozważamy dalej gesty i znaki liturgiczne. Dzisiaj kontynuujemy wyjaśnianie postaw liturgicznych:

 

1.     Siedzenie – przysługiwało osobom urzędowym i nauczycielom (Biskup zasiadający na swojej katedrze), jest znak godności i władzy; jest to tez znak słuchania i skupienia potrzebna do wsłuchiwania się w Słowo Boże.

 

2.     Podnoszenie oczu – wyraz skierowania duszy ku Bogu, jest to znak tęsknoty i nadziei w Bogu (obecnie w liturgii podczas odmawiania Kanonu Rzymskiego przed konsekracją).

  

3.     Pocałunek pokoju – od początku istniał w chrześcijaństwie, jest wyrazem nadprzyrodzonej miłości, przebaczenia i zgody. Był gestem przygotowawczym do Komunii Świętej, która jest zjednoczeniem w miłości z Chrystusem i braćmi (Dzisiaj przed Komunią Świętą mamy znak pokoju – Stolica Apostolska zostawiła Konferencjom Episkopatów wybór tego znaku). Całujemy Ołtarz, księgę Ewangelii, relikwie, W Wielki Piątek Krzyż Chrystusa.

 

4.     Procesja – prototypem procesji jest wędrówka Narodu Wybranego do ziemi obiecanej; jest znakiem wędrówki Nowego Ludu Bożego do Królestwa Niebieskiego (na czele zawsze idzie Krzyż jako znak zwycięskiej paschy). Mamy procesje: żałobne (liturgia pogrzebowa), radosne (weselna i prymicyjna), błagalne (dni kwartalne i krzyżowe); także Bożego Ciała, rezurekcyjna, po sumie odpustowej w parafii i podczas Eucharystii.