Katecheza dla dorosłych 2009.02.15

Katecheza nr 23, Męczeństwo

 

Więzienie w Rzymie trwało około dwóch lat. Do tej pory naszym głównym źródłem o życiu Św. Pawła były Dzieje Apostolskie. Od tej pory Dzieje nie wspominają więcej o Apostole Narodów. Tylko listy pasterskie i tradycja mogą nam pomóc odtworzyć prawdopodobne jego dalsze losy.

         Domyślamy się, że po dwóch latach oskarżyciele Pawła nie pojawili się w Rzymie, aby rozpocząć przeciw niemu proces. Kiedy wygasł termin oczekiwania na oskarżycieli, Paweł został zwolniony.

         Apostoł udał się prawdopodobnie na tereny dzisiejszej Hiszpanii. Planował to już w Koryncie. Nie był tam długo, bo zdążył wrócić i wizytować niektóre Kościoły: Achai, Macedonii i Małej Azji.

         W tym czasie powstały tzw. Listy pasterskie. Dają one bardzo praktyczne wskazówki dla odpowiedzialnych za wspólnoty i do nich samych.

         Nie znamy okoliczności drugiego uwięzienia Pawła w Rzymie. Był osadzony w ciężkim więzieniu. Czuł zbliżający się koniec życia. Drugi list do Tymoteusza był napisany w tym czasie i z niego możemy domyślać się sytuacji, w jakiej znajdował się Paweł.

         Tradycja mówi, że Św. Paweł został ścięty mieczem i tak dokończył swojego Ewangelicznego biegu, w którym wiary ustrzegł i ją bez przerwy głosił. Jego ciało zostało pochowane w majątku Św. Lucyny, a potem tam została zbudowana Bazylika.