Katecheza dla dorosłych 2008.09.14

 Katecheza nr 2, Św. Paweł – mieszkaniec Tarsu

 

Imię Apostoła Narodów brzmiało w języku hebrajskim: Saul, na cześć pierwszego króla Izraelskiego. Pochodził z pokolenia Beniamina, tak samo, jak wspomniany Król. W języku łacińskim to imię brzmi: Saulos. Jako rzymianin nosił drugie imię: Paulus (Paweł).

Szaweł urodził się ok.8/10 r. po Chr. w Tarsie. Miasto to znajdowało się w Cylicji, czyli w południowo-wschodniej części Azji mniejszej. Miasto, w którym urodził się Szaweł przeżywało w tym czasie swój wielki rozkwit, dzięki panowaniu rzymskiemu. Był to jeden z największych ośrodków intelektualnych wschodu obok Aten i Aleksandrii. Miasto oprócz swojego potencjału intelektualnego, cieszyło się zawodami sportowymi i misteriami dionizyjskimi.

W mieście tym panował duży synkretyzm religijny (wymieszanie religii) i wielość języków. Znajdował się tam duża grupa Żydów, gromadząc się w synagogach. Dzięki temu Szaweł był jednocześnie Żydem, Grekiem i Rzymianinem.

Obywatelstwo rzymskie u Żyda zdarzało się bardzo rzadko. Prawdopodobnie zyskał obywatelstwo rzymskie przez swojego ojca, który w jakiś sposób pomagał rzymianom.

 Oprócz ogromnej wiedzy o własnej religii (był faryzeuszem), znał religię pogańskie oraz rożne prądy filozoficzne. Był zatem gruntownie wykształcony. Jednocześnie bardzo gorliwie przestrzegał Prawa Żydowskiego i kultywował tradycje narodowe.

Nasz patron zdobył też zawód. Był tkaczem, który wyrabiał materiał na namioty[1].

 

Opracował ks. Tomasz Dadek

----

[1] Tekst katechezy napisany w oparciu o: T. Jelonek, Wprowadzenie do listów Świętego Pawła; P.C. Bosak OP (red.), Słownik-Konkordancja Osób Nowego Testamentu.