Katecheza dla dorosłych 2010.01.24

Katecheza nr 17, Rok liturgiczny (9),

Triduum paschalne cz. 1.

 

W dzisiejszej katechezie przejdziemy dalej w naszym omawianiu celebrowania Wielkiego Postu. Poprzednie rozważania podprowadziły nas do najważniejszego czasu, czyli do Triduum Paschalnego.

Przeżywanie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa to centralne święta chrześcijańskie. To czas, kiedy celebrujemy, w szczególny sposób dzieło zbawienia. Te święta i prawdy z nim związane są słusznie nazywane przez Tradycję Kościoła jako „oś wiary”.

Triduum rozpoczyna się Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, swój szczyt osiąga w celebrowaniu Wigilii Paschalnej i kończy się drugimi nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Datę obchodzenia świat wielkanocnych ustalana na podstawie żydowskiego święta Paschy. Obchodzono je w pierwszym miesiącu wiosennym zwanym nizan (pierwsza, wiosenna pełnia księżyca), 14 dnia. Obchodzono wtedy wybawienie z niewoli egipskiej. Czas Chrystusowego dzieła zbawienia zbiegł się z obchodami żydowskiej Paschy. Chrystus umarł 14 nizan, a zmartwychwstał 16 nizan. Dlatego niedziela po 14 nizan stała się momentem celebrowania Zmartwychwstania Pańskiego. Sobór Nicejski w 325r. oficjalnie wyznaczył tę datę jako czas świąt. Wahania czasowe (z powodu cyklu księżycowego) wynoszą 5 tygodni. Od 22 marca do 25 kwietnia. Z tego powodu czas celebrowania wszystkich świąt ruchomych (Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Trójcy Świętej, Boże Ciało i Najświętszego Serca Pana Jezusa) również ulega zmianom.