Katecheza dla dorosłych 2010.01.10

 

Katecheza nr 15, Rok liturgiczny (7)

 

Kontynuujemy nasze rozważania nad rokiem liturgicznym. Zaczęliśmy się przyglądać cyklowi obchodów Wielkanocnych.

         Głównymi tematami liturgii Wielkiego Postu są pokuta, chrzest, męka Pańska.

         Według tradycji pokuta obejmuje modlitwę, post i jałmużnę. Modlitwa wspiera wiarę w człowieku. Wierzący modląc się szczerze z serca buduje wiarę, a wiara pogłębia modlitwę. Dlatego w czasie Wielkiego Postu organizuje się więcej modlitwy wspólnotowej: drogi krzyżowe, gorzkie żale, rekolekcje parafialne, misje, nabożeństwa pokutne. Post polegał na jednorazowym posiłku w ciągu dnia, powstrzymywaniu się od pokarmów mięsnych i od alkoholu. W starożytności post był dobrowolny, dopiero w średniowieczu stał się obowiązkowym. Jałmużna była rozumiana społecznie. Zaoszczędzone dobra materialne oddawało się biednym, potrzebującym, Jednocześnie uczy to walki z własnym egoizmem i rozwija miłość bliźniego.

         Kolejnym tematem Wielkiego Postu jest chrzest. W starożytności chrześcijańskiej czas Wielkiego Postu był czasem bezpośredniego przygotowania do chrztu katechumenów. Sakrament chrztu świętego włącza nas w Chrystusa i jest rozpoczęciem drogi naszego zbawienia. Czas postu ma nam ciągle przypominać i odwoływać do źródła łaski chrzcielnej. Należę do Chrystusa i chcę należeć do Niego wszystkimi aspektami mojego życia.

         Temat Męki Pańskiej w starożytności pojawiał się tylko w Wielkim Tygodniu. Tradycja ludowa rozciągnęła szczególne rozważanie męki Pańskiej na cały ten okres. Mamy zatem: Drogi krzyżowe, Gorzkie Żale, kazania pasyjne, pieśni o męce Pańskiej.