Katecheza dla dorosłych 2009.11.29

Katecheza nr 12, Rok liturgiczny (4)

 

Kontynuujemy nasze rozważania na temat roku liturgicznego. Dzisiaj chcemy przyjrzeć się przeżywaniu okresu świątecznego Bożego Narodzenia.

Obchody Narodzenia Pańskiego początkowo trwały tylko jeden dzień, ale z czasem to się rozszerzyło. Od VI w. świętując Narodzenie Pańskie przezywamy Oktawę Bożego Narodzenia. To osiem dni, w które przedłużamy radość z przyjścia Chrystusa na ziemię.

Drugi dzień świąt poświęcony jest pierwszemu męczennikowi Św. Szczepanowi. Jego kult jest znany od IV w. W państwie Karolingów, Św. Szczepan był patronem koni, dlatego w jego dzień poświęcano owies (do teraz czasami jest ta tradycja kultywowana).

Trzeci dzień oktawy poświecony jest Św. Janowi. W ten dzień poświęca się i pije wino. Tradycja ta pochodzi z pogaństwa (na ucztach poświęconych bóstwom pito na ich cześć wino).

Czwarty dzień oktawy to święto Młodzianków (Wspominamy dzieci zabite w Betlejem z rozkazu Heroda).

Niedziela w Oktawie jest świętem Najświętszej Rodziny (gdy w oktawie nie ma niedzieli, obchodzi się to święto 30 grudnia).

W ostatni dzień oktawy, 1 stycznia przeżywamy uroczystość Bożej Rodzicielki (Jest to spojrzenie na Boże Narodzenie „oczami” Matki Bożej). W ten dzień przeżywamy również zakończenie roku cywilnego i rozpoczęcie nowego. Kościół przeżywa ten czas na modlitwie dziękczynnej i błagalnej. Huczne przeżywanie końca roku zaczerpnięta jest z kultury zachodniej.