Katecheza dla dorosłych 2012.04.22

Katecheza nr 17, Kościół naszym domem – co, lub (Kto) to jest Kościół?

Przygotowanie Kościoła w orędziu prorockim.

-    niewola babilońska była karą za niewierność przymierzu; w jej czasie działało wielu proroków mówiących ludowi, że Pan nie zapomina o swej obietnicy; głównymi treściami ich orędzia były myśli:

1)                        Izrael przetrwa i zrealizuje się plan Boży (Mesjasz).

-                                                                            obecny stan kary nie będzie wieczny, gdyż pomimo iż Izrael musi być ukarany to przetrwa jako Reszta:

·                słowo „reszta” nie ma sensu matematycznego, chodzi o rozróżnienie jakościowe, czyli tych którzy dotrzymają Bogu wierności

·                słowo to jest stosowane tylko w odniesieniu do Izraelitów, z podkreśleniem, iż inne narody żadnej reszty mieć nie będą.

·                określenia biblijne:

Ø    „W owym dniu latorośl Jahwe stanie się ozdobą i chwałą, a owoc ziemi przepychem i krasą dla ocalałych z Izraela”.   [Iz 4, 2-3]

Ø    „Tak jak ratuje pasterz z paszczy lwa tylko dwie nogi albo koniec ucha, tak nieliczni uratowani będą synowie Izraela”.   [Am 3,12]

Ø    Reszta ocalałych z domu Judy ponownie zapuści w głąb korzenie i w górze wyda owoce”.   [Iz 37, 31]

-                                                                            z tej Reszty wyjdzie Mesjasz, który jako cierpiący sługa przez swą ofiarę ocali braci:

·                najczęściej słowo „Mesjasz” używane jest indywidualnie i oznacza „namaszczony” (np. król, kapłan, prorok).

·                specyf. znaczenie słowa Mesjasz odnosi się do „kogoś” z przyszłości.

·                w Iz 40 – 53 ten Mesjasz jest przedstawiony jako Cierpiący Sługa Jahwe – Jego zwycięstwo dokona się przez Jego cierpienie i śmierć.  

2)                        Izrael będzie odnowiony.

-                                                                            chodzi tutaj o odnowę duchową, ukazaną za pomocą obrazów:

·                lud o „obrzezanym sercu” (serce to jaźń - sposób myśl. i wartość.).

·                nowy lud z przymierzem wyrytym na sercu.

·                nowe dziedzictwo (duchowe związanie z Bogiem).

·                nowe wydarzenia: historia święta, stworzenie, nowe wyjście, przejście pustyni i nowe wejście do ziemi obiecanej.

·                nowy kult (qahal Jahwe) – kult wew. Boga w duchu i prawdzie.

-                                                                            odnowiony Izrael będzie ludem pielgrzymującym pełniącym ucztę kultową (eucharystię) – źródło wody żywej.

3)                        Będzie to Izrael powszechny.

-                                                                            nowy Izrael obejmie wszystkich ludzi wszystkich grup etnicznych.

-                                                                            przygotowaniem przyszłej powszechności ludu jest diaspora:

„Wysławiajcie Pana Synowie Izraela i w oczach narodów Go chwalcie, albowiem dlatego was rozproszył między narody, które Go nie znają, abyście wy opowiadali dziwy Jego i przywiedli ich do poznania, że nie ma innego Boga Wszechmocnego prócz Niego.”  

                                                                   [Tb 13, 4-5 (wg Wulgaty)]