Katecheza dla dorosłych

Tekst katechezy na 6.10.2013 roku

Maryja – Matka Kościoła

 

Jest to tytuł nowy. Sobór Watykański II nigdzie nie używa tego tytułu, choć w pewien sposób go zapowiada, używając pewnych jego odpowiedników:

...Matka członków Chrystusowego Ciała;

... Kościół czci Maryję, Matkę Najmilszą;

...Kościół rozmyśla o Maryi z czułością synowską.

Paweł VI na zakończenie 3. sesji Soboru Watykańskiego II, 21 XI 1964 roku uroczyście ogłosił, że Maryja jest Matką Kościoła.

Po ogłoszeniu tego tytułu pojawiły się wątpliwości, czy jest on adekwatny do funkcji Maryi w stosunku do Kościoła: że stawia Ją ponad Kościołem lub poza Kościołem. Tymczasem Papieżowi wcale nie o to chodziło. Taki tytuł nie sytuuje Maryi  na zewnątrz Kościoła, ale w samym jego centrum. Dopiero będąc wewnątrz oręduje swym wstawiennictwem za całym Kościołem.

Maryja jest rzeczywiście jedną z istot ludzkich. Pomiędzy Nią a ludźmi istnieje ciągłość, aczkolwiek jest Ona wśród ludzi najdoskonalsza i tylko w tym znaczeniu jest pierwsza w szeregu ludzi ustawionych za Chrystusem. Dlatego Maryja jest w Kościele wzorem. Przede wszystkim w chętnej uległości wobec natchnień Boga, a także w kształtowaniu własnego życia według wymagań Chrystusa, życia całkowicie oddanego Chrystusowi.

Ogłoszenie Maryi Matką Kościoła nie jest definicją dogmatyczną, ale też pozostaje aktem najwyższej rangi nauczania Kościoła. Niektórzy teologowie twierdzą, że tytuł ten ma znaczenie nie mniejsze niż dogmaty (lub niewiele mniejsze).

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przypada na drugi dzień Zielonych Świąt.

Sobór Watykański II wymienia pewne cnoty Maryi, w których szczególnie może być widziany ten Kościół bez zmazy, bez skazy na wzór Maryi – Maryja jest wzorem:

  1. działalności apostolskiej,
  2. pokory i ubóstwa,
  3. ducha modlitwy,
  4. miłości Boga i bliźnich,
  5. wiary i posłuszeństwa,
  6. wiary, nadziei i miłości,
  7. przyjęcia Bożego Słowa i zbawczej woli Boga.